media

Parfüm, esanslardan meydana gelir ve esansların kalıcılık derecesi ile kokuların yayılma aşamaları; nota olarak ifade edilir. Notalar, kendi içerisinde; üst nota(başlangıç), orta nota(kalp) ve alt nota(dip) olmak üzere üçe ayrılır. Başarılı bir parfümde, notalar ve notalar arası geçişte sağlanan uyum oldukça önemlidir.

Üst Nota/Başlangıç: Parfümün sıkılmasından itibaren çevreye yayılan ve kendisini gösteren ilk koku; üst nota olarak tanımlanır. Etkisini, 2 ila 5 dakika arasında koruyabilir. Yoğunlukta olarak limon, bergamot ve portakal gibi turunçgil ailesine mensup bitkilerin yağları, lavanta, kekik, fesleğen, hindistan cevizi ağacı, defne gibi kokular; üst notalarda yer alır.

Orta Nota/Kalp: Parfümün karakterini belirleyen bölüm, orta notadır. Bir parfümün kokusu ile ilgili olarak dikkate alınan en önemli nota; orta nota bir diğer adıyla kalp olarak ifade edilir. Kalıcılığını 20-30 dakika arasında koruyabilen orta nota kokularının en belirgin hali cilde yerleşmesi ile ortaya çıkar. Çiçek, meyve, baharat ve oryantal kokuların etkisi orta notada kendini gösterir. Parfümün kalıcılığı için doğru kokuların bir araya getirilmesi hayati önem taşır.

Alt Nota/Dip: Dip nota olarak da isimlendirilir. Parfümü oluşturan orta notanın kaybolmasından sonra ortaya çıkan kokudur. Parfümün kalıcılığı, alt notada kullanılan bileşenler ile ilgilidir. Etkisi 8-24 saat arasında değişkenlik gösterebilir. Ağır ve tatlı olarak ifade edilen kokular, alt notada kendisine yer bulmaktadır. 

  • Feb 22, 2023
  • Category: Parfum
  • Comments: 0